Skra Bełchatów i ich zwycięstwa w Plus Lidze
Skra Bełchatów od wielu lat należy do absolutnej czołówki, jeśli chodzi o rozgrywki siatkarskie mężczyzn w Polsce. Wystarczy powiedzieć, że ekipa z Bełchatowa ma na swoim koncie aż 9 tytułów mistrzowskich. Warto cofnąć się na moment do historii, by zobaczyć jacy trenerzy i zawodnicy mieli największy wpływ na sukcesy drużyny. Trzeba zaznaczyć, że w zespole występowało wielu znakomitych graczy, którzy z powodzeniem występowali również w reprezentacji Polski oraz innych krajów.
Mistrzowska seria Skry Bełchatów
Po raz pierwszy w najwyższej klasie rozgrywkowej bełchatowianie wystąpili w sezonie 1999/2000. Już po kilku sezonach, w 2002 roku Skra świętowała pierwszy medal, brązowy. Na większe sukcesy trzeba było jeszcze poczekać. Przełomem okazał się sezon 2004/2005. Zespół prowadzony przez Ireneusza Mazura sięgnął po najwyższy zaszczyt w krajowych rozgrywkach. Skra prowadziła już po sezonie zasadniczym, a swoją dominację bełchatowianie potwierdzili w fazie play-off. Najpierw wyeliminowali Resovię Rzeszów, później okazali się lepsi od Jastrzębskiego Węgla, a w wielkim finale Skra pokonała AZS Olsztyn. Największą gwiazdą zespołu był Piotr Gruszka, który został wybrany MVP całych rozgrywek. Oprócz niego wiodące role w ekipie odgrywali między innymi Mariusz Wlazły, Andrzej Stelmach czy Robert Szczerbaniuk. Kolejny sezon to powtórka z rozrywki. Skra ponownie sięga po mistrzowski tytuł. W klubie nie ma już co prawda Piotra Gruszki, lecz pojawiają się godni następcy. Najważniejszym z nowych zawodników jest Michał Winiarski. Przydało się też doświadczenie Krzysztofa Stelmacha.
Największe gwiazdy bełchatowskiego zespołu
Kolejne trzy lata to era Daniela Castellaniego w Skrze. Nowy szkoleniowiec poprowadził bełchatowian do trzech kolejnych złotych medali. Skra nie miała sobie równych kraju i z bardzo dobrym skutkiem reprezentowała polską siatkówkę na arenie międzynarodowej. Do zespołu dołączali znani i cenieni gracze: Stephane Antiga, Miguel Angel Falasca, Daniel Pliński, Piotr Gacek, Dawid Murek i zwłaszcza Bartosz Kurek. Nic więc dziwnego, że w latach 2007-2009 nikt nie mógł równać się z siłą prezentowaną przez bełchatowską Skrę. Drużyna stanowiła zwarty monolit i porażki notowała jedynie w pojedynczych spotkaniach. W 2009 roku trenerem został Jacek Nawrocki. Kontynuował on zwycięską serię Skry, dokładając kolejne tytuły mistrzowskie. Marcin Możdżonek i Karol Kłos udanie zaadoptowali się w najlepszym teamie w Polsce. Siedem złotych medali z rzędu (lata 2005-2011) to niepobity jak dotąd rekord siatkarskiej Plus Ligi.
Dziewięć złotych medali na koncie
Po ósme mistrzostwo Polski Skra sięgnęła w sezonie 2013/2014, gdy na trenerskiej ławce debiutował Miguel Angel Falasca. Ostatni do tej pory tytuł zdobyto w 2018 roku. Szkoleniowcem był Włoch Roberto Piazza. Wydaje się, że bełchatowski zespół jeszcze niejednokrotnie będzie walczyć o najwyższe laury na arenach krajowych. Dobra organizacja klubu, stabilne finanse i zaplecze treningowe to atuty, którymi może poszczycić się Skra. Walka o dziesiąte mistrzostwo Polski z pewnością będzie emocjonująca.