Prawa ręka PlusLigi – trenerzy i władze w polskiej lidze siatkówki klubowej

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się siatkówką i kibicuje polskim drużynom, wie czym jest PlusLiga. Polska liga klubowej siatkówki mężczyzn jest obecnie na szczycie rankingu najlepszych lig na świecie. Poziom rozgrywek prezentowanych przez kluby z całego kraju oraz wybitni sportowcy z Polski i zagranicy niewątpliwie budują jej pozycję. Warto jednak wspomnieć o tych, na których barkach spoczywa odpowiedzialność za dobrą jakość gry i wyniki w tej dyscyplinie. Najważniejsze osoby w PlusLidze – nie zdobywają punktów meczowych, a jednak bez nich polska liga nie byłaby światową potęgą. 

„Panie Prezesie, kocham Pana” – siatkarz, który stał się prezesem

Sympatycy siatkówki starszego pokolenia bez wątpienia znają Jego nazwisko. Człowiek z pasją, wybitny sportowiec, ale przede wszystkim przez wiele lat mózg i trzon reprezentacji Polski. Paweł Zagumny obecnie obejmuje stanowisko Prezesa PlusLigi i decyduje o wielu istotnych kwestiach dotyczących rozwoju oraz systemu działalności ligi. Tę funkcję objął na początku 2019 roku, więc dopiero nabiera doświadczenia jako głowa PlusLigi, jednak jego kariera sportowa zdecydowanie wskazuje na to, że jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

Zagumny był wybitnym rozgrywającym, którego znał cały siatkarski świat. Z orzełkiem na piersi występował przez 18 lat – to ogrom czasu, w którym zdobył dla Polski wszystko, co najważniejsze dla sportowca. Jedynym medalem, jakiego zabrakło w kolekcji siatkarza jest złoto olimpijskie. Jeszcze w kadrze juniorskiej zdobył z drużyną złoto Mistrzostw Starego Kontynentu oraz najcenniejszy krążek Mistrzostw Świata. Jak się później okazało, był to pierwszy krok do passy sukcesów, jaka spotkała go w reprezentacji seniorów. Złoto Ligi Światowej (2012), złoto i srebro Mistrzostw Europy (2009, 2006)… mnóstwo osiągnięć, ale to najważniejsze udało się zdobyć w 2014 roku. Wówczas pod wodzą Stephane Antigi, wraz z resztą zespołu po 40 latach triumfował na pierwszym miejscu podium Mistrzostw Świata.
Rozgrywający reprezentacji Polski swój ślad zostawił także na parkietach plusligowych – karierę reprezentacyjną zakończył w 2014 roku, lecz swoje umiejętności prezentował w klubie aż do 2017 roku. Przez całą swoją karierę wielokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju – w Polsce oraz Grecji. 

PlusLiga, a Reprezentacja, czyli trenerzy polskich klubów

W każdym sezonie plusligowym występuje od 14 do 16 drużyn – to nie tylko wybitni zawodnicy z Polski i zagranicy. To także kilkunastu doświadczonych trenerów z całego świata. PlusLiga może się pochwalić naprawdę znanymi i mocnymi nazwiskami, jeśli chodzi o świat trenerski. Wielu trenerów, mających pod opieką polskie kluby, dawniej miało także związek z kadrą seniorską. 

Daniel Castellani to człowiek, który polskim kibicom jest doskonale znany. To właśnie dzięki jego systemowi trenowania, polska reprezentacja w 2009 roku sięgnęła po Mistrzostwo Europy. Choć historia Argentyńczyka z męską kadrą nie jest zbyt długa – Castellani trenował siatkarzy zaledwie dwa sezony – to Polska jest jego drugim domem.
Jego powiązanie z polską siatkówką jest naprawdę duże. Jeszcze zanim objął stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski, przez trzy sezony trenował jeden z najmocniejszych klubów PlusLigi – PGE Skrę Bełchatów. Później, po krótkiej przerwie, powrócił na jeden sezon klubowy, by objąć stanowisko trenera ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Obecnie trzyma pieczę nad trzecim polskim zespołem w swojej karierze – Indykpolem AZS Olsztyn.

Jeśli mowa o trenerach, którzy zawładnęli sercami polskich kibiców – nie sposób nie wymienić Andrei Anastasiego. Temperamentny Włoch zasłynął jako człowiek, który doprowadził naszych siatkarzy do historycznego zwycięstwa w Lidze Światowej. To właśnie jego kadrę do dziś wspominają Polacy. Wraz z polskimi siatkarzami zdobył także brąz Ligi Światowej oraz brąz Mistrzostw Europy.
Anastasi pokochał Polskę, z wzajemnością. Od wielu lat jest obecny na polskich parkietach jako trener klubów PlusLigi. Przez pięć sezonów był nierozłączny z Gdańskimi Lwami – w 2019 roku opuścił Trefla Gdańsk i objął stanowisko selekcjonera drużyny z Warszawy.

Stephane Antiga – selekcjoner, który zapisał się na kartach historii polskiej siatkówki dzięki niezwykłemu osiągnięciu. Francuz przed karierą trenerską reprezentował barwy Skry Bełchatów. Tam grał u boku Mariusza Wlazłego – legendy polskiej siatkówki. Antiga w 2014 roku stworzył drużynę, z którą po 40 latach oczekiwania, uszczęśliwił nasz kraj, zdobywając złoto Mistrzostw Świata. Ogromnym osiągnięciem był także fakt, że to właśnie jemu udało się namówić Wlazłego do ponownego założenia koszulki z Orzełkiem.
W PlusLidze dał się poznać jako trener Onico Warszawy – tam sprawował pieczę przez dwa sezony.