Bon turystyczny na dziecko – co to jest?

Polski bon turystyczny to forma wsparcia dla rodzin, ale również branży hotelarskiej, która ucierpiała w związku z pandemią covid-19. Można go realizować do końca marca 2022 roku. Co ważne, bony mają formę elektronicznego vouchera i nie podlegają wymianie na gotówkę.

Kto może skorzystać z bonu turystycznego?

Bon przysługuje na dzieci do 18-go roku życia, na które jest przyznane świadczenie 500+ lub tzw. dodatek wychowawczy. Bony nie są przyznawane na podstawie kryterium dochodowego. Bon ma postać unikalnego, 16-cyfrowego numeru, który dostaniemy za pomocą wiadomości tekstowej na podany przez nas numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten musimy wykorzystać dokonując rezerwacji pobytu lub pokazać go najpóźniej podczas zakwaterowania.  Więcej informacji można uzyskać na stronie https://travelist.pl/statics/polski-bon-turystyczny-500-plus-na-wakacje.

Jaką wartość ma bon turystyczny?

Na każde dziecko przysługuje bon o wartości 500 zł. W przypadku dzieci niepełnosprawnych mowa o dodatkowej bonifikacje wynoszącej kolejne 500 zł. Nie trzeba go realizować jednorazowo.

Można płacić nim wiele razy aż do wyczerpania limitu. Można również dopłacać gotówką lub w innej formie do naszego pobytu, jeśli bon turystyczny nie pokrywa całej wymaganej sumy.

Jak wygenerować bon turystyczny?

Niezbędne jest zalogowanie się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli chcemy skorzystać z bonu, wówczas musimy założyć profil na PUE ZUS. Można to zrobić np. poprzez Profil Zaufany, ale również bankowość elektroniczną. Warto dodać, że na PUE znajdziemy specjalne zakładki dedykowane osobom, którym przyznano bon turystyczny oraz podmiotom turystycznym, które je realizują. Bon można aktywować w dowolnie wybranym przez nas momencie. Do dopełnienia formalności potrzebne są dane takie jak: adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością poprzez PUE ZUS pomogą złożyć stosowne oświadczenie uprawniające do przyznania dodatkowej kwoty 500 zł

Na co konkretnie można wydać bon turystyczny?

Bonem można zapłacić za pobyt oraz usługi oferowane przez campingi, hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ale również za imprezy turystyczne odbywające się w Polsce i realizowane przez przedsiębiorców turystycznych i organizacje pożytku publicznego wskazane przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Dlatego bonem zapłacimy również za turnusy rehabilitacyjne, obozy sportowe czy obozy rekreacyjne. Aktualna lista podmiotów znajduje się m.in. na www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.pot.gov.pl. Bon może być wydany na usługi świadczone wobec dziecka, któremu go przyznano.

Podmioty respektujące bon turystyczny

Podmioty turystyczne oraz organizacje pożytku publicznego gotowe na przyjmowanie płatności w formie bonu turystycznego muszą najpierw dopełnić stosownych formalności. Przede wszystkim muszą wpisać się na listę prowadzoną przez PAT, czyli Polską Organizację Turystyczną. Jest to możliwe na PUE ZUS. Dlatego warto założyć profil na PUE ZUS. Konieczne jest wypełnienie stosownego oświadczenia w tej sprawie.

Czy z bonu turystycznego można skorzystać po marcu 2021?

Tak, ale jedynie wówczas, gdy rezerwacji i opłat dokonamy do 31 marca 2021 roku.